Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі

19

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі

Натовпи людей у церкві, три людини на сцені.
Натовпи людей у церкві, три людини на сцені.

Студенти проводять богослужіння в каплиці Х’юза на кампусі університету Есбері…
Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі
Протягом двох тижнів понад 50 000 людей прийшли до маленької каплиці в університетському містечку, щоб пережити перше за останні десятиліття велике духовне відродження в країні, рушійною силою якого стало Покоління Z.

Автор: Рут ГремФотографії: Джессі Барбер

У четвер вранці Дженніфер Палмер повідомила своєму начальнику, що їй потрібно піти з роботи, і 11 годин їхала сюди з Джексонвілля, штат Флорида, щоб дістатися сюди.

Джейден Піч, старшокласник з Кентуккі, що знаходиться в декількох годинах їзди, приїхав з матір’ю після того, як послухав проповідь в їхній церкві. Християнський коледж “Доблесть” в Огайо скасував заняття, і майже всі студенти поїхали в автобусі, не маючи жодних планів щодо того, де вони будуть ночувати.

Протягом двох тижнів десятки тисяч людей здійснювали паломництво до крихітного християнського коледжу, розташованого приблизно в 30 хвилинах на південь від Лексінгтона, щоб побачити те, що деякі вчені і віруючі описують як перше велике духовне відродження країни в 21 столітті.

Залучені постами в TikTok та Instagram, а також старомодним сарафанним радіо, християни з усієї країни заповнили каплицю в кампусі університету Есбері, щоб молитися і співати до самого ранку, вишикувавшись в чергу за кілька годин до відкриття дверей і розійшовшись лише тоді, коли волонтери закрили каплицю о першій годині ночі, щоб прибрати її до наступного дня.

Вони сподівалися “відчути присутність” Бога, сказала Бріттані Фобель, студентка програми Valor.

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 2

Незапланована подія викликала напругу в кампусі, і маленька каплиця була заповнена в усі години, що змусило адміністрацію згорнути видовище і припинити збої. Починаючи з п’ятниці, заявили в школі, більше не буде жодних публічних заходів. Студенти заявили, що готові повернутися до звичного ритму життя в кампусі.

Зародки відродження зараз спалахують в інших університетських містечках, в тому числі в Університеті Лі в Теннессі і Університеті Седарвіля в Огайо, хоча поки що невідомо, чи збережеться в них такий же запал, як в Есбері.

Відродження в Есбері почалося 8 лютого, коли кілька десятків студентів залишилися після звичайного ранкового богослужіння в каплиці, щоб продовжити співати і молитися разом. Чутка про спонтанне зібрання поширилася кампусом, і до вечора студенти вже приносили до каплиці матраци, щоб переночувати. За кілька днів їхній ентузіазм переріс у національну подію.

За оцінками університету, відродження привернуло увагу понад 50 000 людей до Вілмора, сонного містечка з населенням 6 000 чоловік, де в продуктовому магазині щотижня проводяться заняття з вивчення Біблії, а на поліцейських машинах написано “На Бога уповаємо”. Есбері була заснована в 1890 році, і її коріння сягає методистської та веслеянської традиції святості, яка має історичний акцент на преображаючих рухах Святого Духа.

2 В Есбері, кампус якого розташований у сільській місцевості штату Кентуккі, навчаються переважно білі студенти. Але саме відродження привернуло увагу дещо більш різноманітного натовпу.
ЗображенняВелика кількість людей стоїть на трав’янистому кампусі.
Натовп збирається навколо екрану, який транслює богослужіння в каплиці Г’юза…

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 4
Зображення
Чоловіки і жінки стоять крупним планом з піднятими руками і заплющеними очима.
Пожвавлення почалося після того, як невелика група студентів залишилася після звичайного богослужіння, щоб помолитися…

“Це схоже на Вудсток”, – сказав 40-річний Нік Холл, євангеліст з Міннесоти, який приїхав минулого тижня, щоб стати свідком духовного виливу, про який він та інші давно молилися. “Те, що там відбувається, настільки органічне і сире, не кричуще, не круте – це анти-круто”.

За будь-яким визначенням, пробудження характеризується спонтанними тривалими епізодами колективного поклоніння: імпровізованою молитвою, хвилюючою музикою і запальною проповіддю. Історія цього поняття сягає принаймні Першого Великого Пробудження в Новій Англії 18-го століття, коли натовпи нових палких протестантів збиралися, щоб почути яскраві проповіді таких пасторів, як Джонатан Едвардс.

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 6
Зображення
Дві жінки зі світлим волоссям торкаються головами один одного в молитві.
Дві жінки моляться в каплиці. Багато людей кажуть, що пережили інтенсивний особистий досвід під час пробудження…

У жвавих наметових відродженнях на Півдні 20-го століття п’ятидесятники молилися мовами і говорили, що пережили божественне зцілення. І це поняття залишається потужним для християн багатьох традицій і протестантських деномінацій.

Останніми роками ідея відродження стала пробним каменем для деяких консерваторів, включно з релігійними лідерами, які висунули неправдиві версії про фальсифікацію виборів і скептицизм щодо вакцин, а також стверджували, що Америка стоїть на порозі політичного і культурного відродження.

Для багатьох інших християн, однак, відродження – це перш за все духовний феномен. Дехто в Есбері сказав, що віддає перевагу терміну “злиття”, як майже відчутному виливу Святого Духа.

“Шістнадцятигодинні дні здаються п’ятьма хвилинами”, – сказав Ілай Бейкер, студент Есбері, який інтенсивно розмовляв зі своїм другом Бренденом Кребсом у переповненій кав’ярні на 10-й день пробудження. Вони обидва розповіли про інтенсивні особисті переживання, які вони пов’язували з присутністю Святого Духа.

На минулих вихідних у Вілморі майже всі парковки були переповнені, а на дорозі, що веде з Лексінгтона, утворився затор. Коли температура впала і почав падати сніг, університет поспішив встановити на галявині великий екран, на якому транслювалося те, що відбувалося на сцені в каплиці, а також лампи обігріву. Черга, щоб потрапити до каплиці в суботу вдень, була довжиною в півмилі.

Вантажівка Армії Спасіння приїхала роздавати каву та піцу; інша вантажівка пропонувала безкоштовні млинці людям, які виїжджали та приїжджали посеред ночі.

“Я ніколи не міг уявити, що ми зараз переживаємо”, – сказав Кевін Браун, який є президентом університету з 2019 року і провів кілька дуже пізніх ночей у каплиці. “Існує глибокий голод, породжений цим глибоким незадоволенням і розчаруванням у тому, що було передано молодому поколінню, і я думаю, що вони просто піднімають свої погляди до вищих речей”.

Для багатьох спостерігачів кампус допоміг визначити це відродження як таке, що керується поколінням Z і відповідає їхнім потребам.

Відродження в Есбері “позначене надзвичайним спокоєм для покоління, яке було позначене тривогою”, – сказала Медісон Пірс, студентка незалежної богословської семінарії Есбері, що знаходиться через дорогу, яка зголосилася молитися з відвідувачами і допомагати з логістикою.

“Він позначений радістю для покоління, яке було схильне до суїцидальних думок, – сказав пан Пірс. “Він позначений смиренням для покоління, травмованого зловживанням релігійною владою”.

Школа створила окрему лінію прискореного входу для відвідувачів віком 25 років і молодших, відгородила для них передню частину сидячих місць і запросила їх відпочити після служби в тихій кімнаті з пазлами і закусками. Багато молодих людей ночували там, або ночували в кімнатах гуртожитку у студентів-хозяїв.

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 8
Елайджа Дрейк, студент богословської семінарії в Есбері. На пробудженні він помирився зі студентом, з яким колись конфліктував через політику.
Елайджа Дрейк, студент семінарії в Есберійській теологічній семінарії. На богослужінні він помирився зі студентом, з яким колись конфліктував через політику.

6d99c6c361aa

Зображення  Довга черга людей під білими наметами на трав'янистому кампусі. Черга людей, які чекають, щоб увійти до каплиці. У школі повідомили, що за останні два тижні близько 50 000 людей з усієї країни відвідали каплицю...
Зображення
Довга черга людей під білими наметами на трав’янистому кампусі.
Черга людей, які чекають, щоб увійти до каплиці. У школі повідомили, що за останні два тижні близько 50 000 людей з усієї країни відвідали каплицю…

Таблички в каплиці просять відвідувачів не вести пряму трансляцію богослужінь і не записувати довгі відео, щоб “поважати цей простір”.

Покоління Z може здатися не найкращим інкубатором духовного відродження. Це найменш релігійне покоління в американській історії, яке зазвичай визначають як тих, хто народився наприкінці 1990-х і на початку 2000-х років. За даними Американського національного опитування сімейного життя, проведеного Американським інститутом підприємництва, третина представників покоління Z не належать до жодної релігії, порівняно з 25 відсотками представників покоління X і 18 відсотками бебі-бумерів.

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 12
Чоловік стискає Біблію під пахвою, стоячи біля каплиці кампусу. Керівництво християнської школи планує згорнути захід.
Чоловік стискає Біблію під пахвою, стоячи біля каплиці кампусу. Керівництво християнської школи планує припинити акцію…

Але ця когорта також зазнала надзвичайного стресу та самотності.

Елісон Перфатер, президент студентського самоврядування Есбері, вказала на “поділ і політичні заворушення 2020 року” та пандемію Covid-19. “Ми повинні були досягти переломного моменту, але замість того, щоб бути жахливим переломним моментом, він був мирним і солодким”, – сказала вона.

Багато з тих, хто відвідав Есбері в останні тижні, описують надзвичайне відчуття спокою в приміщенні. Відвідувачі різного віку згадують, що, увійшовши до будівлі, вони розплакалися.

“Тут не відчувається Америка 2023 року”, – сказала Маргарет Файнберг, яка приїхала з Парк-Сіті, штат Юта, щоб бути присутнім на конференції. “Вона просто тане”. Вона стояла біля стіни в п’ятницю вдень і спокійно спостерігала, як натовп співав сучасні богослужбові пісні, такі як “Goodness of God” групи Bethel Music, і старі гімни, такі як “It Is Well With My Soul”. Тексти пісень не виводилися на екрани, як у більшості сучасних церков; люди знали їх напам’ять, а якщо не знали, то вчили на ходу.

Пані Файнберг була на відродженні в 1990-х роках у Канаді і провела рік у свої 20 років на відродженні в Браунсвіллі наприкінці 1990-х років у Пенсаколі, штат Флорида. У самому Есбері відбулося менше відродження у 1970 році.

“Ми були побиті життям – ми всі були побиті за останні кілька років, – сказала пані Файнберг. “Кожен шукає зцілення”.

Зцілення є постійною темою в сучасній історії відроджень.

Але якщо відродження 20-го століття було зосереджене на зціленні фізичного болю та інвалідності, то розповіді про зцілення в Есбері в переважній більшості стосуються психічного здоров’я, травм і розчарувань.

“У вас є покоління, яке усвідомлює, що саме ці проблеми нашого покоління є нерозв’язними, – сказала Еріка Рамірес, директор з досліджень Обернської семінарії, яка часто пише про відродження і харизматичне богослов’я. – Багато хто з їхніх друзів не знає, що таке харизматичне богослов’я. Вони не знають, що таке відродження”. “Так багато їхніх друзів нездорові”.

Пані Рамірес була вражена історією, яка поширилася в Інтернеті про молоду жінку, яка зі сцени розповіла, що кілька тижнів тому намагалася покінчити життя самогубством, але закінчила своє свідчення, підстрибнувши від радості. Пані Рамірес порівняла цей момент з архетипічною сценою відродження 20-го століття, коли людина, яка раніше не могла ходити, з тріумфом кидає свої милиці.

Елайджа Дрейк, студент семінарії, завітав у перший день, коли почув, що там зібралася група. Він залишився до 2 години ночі і повернувся наступного дня.
Зображення

Люди стоять у черзі до вантажівки на галявині кампусу. Чоловік з підсвічуванням виходить з кузова вантажівки. На задньому плані – університетська будівля з червоної цегли з білими колонами.

Армія Спасіння роздає їжу та напої з кузова вантажівки. Невеличке містечко Вілмор переповнене приїжджими…

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 14
Зображення
Чоловік стоїть на лавці в каплиці, а перед ним стоїть маленька дитина, обхопивши руками шию чоловіка. Ще одна дитина стоїть позаду чоловіка.
Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 16
Зображення Студентка сидить у каплиці, опустивши голову. На стіні праворуч від неї – вітраж із жовтого скла.

Відродження було ініційоване поколінням Z, але привернуло увагу широкого кола людей, включаючи сім’ї. Кредит… Джессі Барбер для The New York Times

Студентам надавали доступ до каплиці до того, як туди дозволяли заходити широкій публіці кожного дня.

“Це було дуже священне місце”, – сказав він. Пан Дрейк – гей, і сказав, що на відродженні він примирився з колегою-семінаристом, з яким колись конфліктував через політику, яку він описав як “праву гомофобію”.

Пан Дрейк, який готується до рукоположення у Вільній методистській деномінації, сказав, що перші дні відродження були періодом зцілення і єдності.

У наступні дні пан Дрейк разом з іншими студентами, викладачами та співробітниками служив у якості спеціального допоміжного персоналу для цієї події. Одного вечора він служив швейцаром в одній з каплиць, яка відкрилася, щоб прийняти віруючих, які не помістилися в основному приміщенні. Він продовжував думати, що енергія вичерпається – можливо, Суперкубок відволіче? – але натомість вона лише зростала.

З часом до міста почали з’їжджатися впливові особи та знамениті пастори, які публікували в Інтернеті фотографії, кліпи та селфі. Річ Вілкерсон-молодший, пастор з Флориди, який одружив Кім Кардашян і Каньє Веста, був там; так само як і Карі Джоб, популярна християнська співачка.

Самоназвані пророки та духовні лідери в Інтернеті, які підтримували колишнього президента Дональда Трампа, також почали писати про відродження, іноді здалеку. Цього тижня активіст і письменник Ланс Волнау в телевізійному виступі припустив, що, можливо, пан Трамп сам надприродним чином викликав відродження.

Але організатори намагалися тримати політику поза увагою. Жодне з відомих імен, які пропагують відродження, не було запрошено на сцену, де група студентів-музикантів і капеланів з коледжів провела богослужіння, яке було дуже тихим, з невеликою часткою естетичної витонченості сучасної американської мегацеркви.

Для деяких студентів тижні уваги і безладу врешті-решт стали втомлюючими; одна студентка розповіла, що знайшла дорослих, які спали на лавці біля однієї з її аудиторій.

Але принаймні на деякий час студенти опинилися в центрі чогось особливого.

25-річна Карісса Фендер розповіла, що відчула незвичний спокій, коли минулого тижня зайшла до каплиці з чоловіком і 15-місячною донькою – втіху після стресового переїзду через всю країну до Клівленда, штат Теннессі.

“Я була просто переповнена нашими особистими проблемами, і це було так, ніби на мене зійшов мир”, – сказала пані Фендер. “Я можу поплакати і віддати йому все, і це безпечний простір”.

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі 18
Зображення
Парковка, заповнена автомобілями. На задньому плані флуоресцентний білий хрест на водонапірній башті з написом “Вілмор”.

Десятки тисяч християн приїхали до Вілмора, штат Каліфорнія, невеликого містечка з населенням 6 000 осіб, щоб взяти участь у відродженні…

Рут Грем – національна кореспондентка з Далласа, яка висвітлює питання релігії, віри та цінностей. Раніше вона писала про релігію для Slate. @publicroad

Вудсток для християн: Відродження приваблює тисячі людей до містечка в Кентуккі

 

 

 

 

 

 

 

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments