США надіслали Росії приватні попередження про неприпустимість застосування ядерної зброї

25

США надіслали Росії приватні попередження про неприпустимість застосування ядерної зброї

США надіслали Росії приватні попередження про неприпустимість застосування ядерної зброї

Сполучені Штати вже кілька місяців надсилають до Москви приватні повідомлення, попереджаючи російське керівництво про серйозні наслідки, які йдуть за застосуванням ядерної зброї, за словами американських чиновників, які заявили, що ці повідомлення наголошують на тому, що президент Байден і його помічники сформулювали публічно.

Адміністрація Байдена загалом вирішила зробити попередження про наслідки ядерного удару навмисно розпливчастими, тому Кремль переймається тим, як Вашингтон може відреагувати, сказали чиновники, говорячи на умовах анонімності, щоб описати делікатні обговорення.

Спроба Білого дому культивувати те, що у світі ядерного стримування відоме як “стратегічна двозначність”, відбувається у той час, коли Росія продовжує посилювати риторику про можливе застосування ядерної зброї на тлі внутрішньої мобілізації, спрямованої на те, щоб зупинити російські військові втрати на сході України.

Держдепартамент був залучений до приватного листування з Москвою, але офіційні особи не сказали, хто передавав повідомлення та який їхній обсяг. Було неясно, чи Сполучені Штати відправляли якісь нові приватні повідомлення протягом кількох годин після того, як президент Росії Путін виступив з останньою завуальованою ядерною загрозою під час промови, яка оголошує про часткову мобілізацію, але високопосадовець сказав, що таке спілкування відбувалося постійно протягом останніх місяців.

Представники адміністрації Байдена наголосили, що це не вперше, коли російське керівництво погрожує застосувати ядерну зброю з моменту початку війни 24 лютого, і заявили, що немає жодних ознак того, що Росія переміщає свою ядерну зброю, готуючись до неминучого удару.

Проте останні заяви російського керівництва більш конкретні, ніж попередні коментарі, і зроблені в той час, коли Росія перебуває у стані бойової готовності після контрнаступу України, яку підтримує США.

Якщо попередні заяви Кремля були спрямовані на те, щоб застерегти Сполучені Штати та їхніх союзників від заходу надто далеко в допомозі Україні, то останні коментарі Путіна говорять про те, що Росія розглядає можливість застосування ядерної зброї на полі бою в Україні, щоб заморозити досягнуті успіхи, змусити Київ та його прихильників підкоритися, сказав Деріл Кімбол, виконавчий директор Асоціації контролю над озброєннями, групи із захисту нерозповсюдження у Вашингтоні.

“Всі повинні визнати, що це один із, якщо не найсерйозніший епізод, у якому може бути використана ядерна зброя за останні десятиліття”, – сказав Кімбол. “Наслідки навіть так званої “обмеженої ядерної війни” будуть абсолютно катастрофічними”.

Протягом багатьох років американські експерти в галузі ядерної енергетики турбувалися про те, що Росія може використовувати меншу тактичну ядерну зброю, яка іноді називається “ядерною зброєю поля бою”, щоб закінчити звичайну війну на своїх умовах – ця стратегія іноді описується як “ескалація для деескалації” .

У четвер Вадим Скибицький, заступник голови української військової розвідки, заявив в інтерв’ю британському телеканалу ITV News, що існує ймовірність того, що Росія застосує ядерну зброю проти України, “щоб зупинити нашу наступальну діяльність та знищити нашу державу”.

“Це є загроза для інших країн”, – сказав Скибицький. “Вибух тактичної ядерної зброї матиме наслідки не лише для України, а й для Чорноморського регіону”.

Українці намагаються дати зрозуміти, що навіть ядерний удар Росії не змусить їх капітулювати, а може мати зворотний ефект.

“Погрожувати ядерною зброєю… українцям?”. написав у середу у Твіттері Михайло Подоляк, радник президента України Володимира Зеленського. “Путін ще не зрозумів, з ким він має справу”.

В інтерв’ю програмі “60 хвилин” телеканалу CBS News, яке вийшло в ефір у неділю, Байдена запитали, що він сказав Путіну, якби російський лідер розглядав можливість застосування ядерної зброї в конфлікті проти України.

“Не треба. Не треба. Не треба”, – сказав Байден. “Ви зміните обличчя війни, як ніщо інше з часів Другої світової війни”.

Байден відмовився докладно описати, як Сполучені Штати реагуватимуть, сказавши лише, що реакція буде “значною” і залежатиме “від масштабів того, що вони роблять”.

Джеймс М. Актон, співдиректор програми з ядерної політики у Фонді Карнегі за міжнародний мир, каже, що на даному етапі немає сенсу розробляти заходи у відповідь США, оскільки існує такий широкий спектр можливих дій Росії – від підземного ядерного випробування, яке нікому не завдасть шкоди, до великомасштабного вибуху, внаслідок якого загинуть десятки тисяч мирних жителів, – і немає жодних ознак того, що Путін близький до того, щоб переступити поріг.

“Якби він справді серйозно думав про застосування ядерної зброї найближчим часом, він майже напевно хотів би, щоб ми про це знали”, – сказав Актон. “Він швидше пригрозить застосуванням ядерної зброї і змусить нас піти на поступки, ніж справді піде шляхом застосування ядерної зброї”.

Цього тижня американські офіційні особи активізували зусилля на Генеральній Асамблеї ООН, щоб утримати Росію від серйозного розгляду питання щодо застосування ядерної зброї у конфлікті, яке стане першим з часів атомних бомбардувань Японії Сполученими Штатами у 1945 році.

Державний секретар Ентоні Блінкен, виступаючи у четвер на засіданні Ради Безпеки ООН, сказав, що “безрозсудні ядерні загрози Росії мають негайно припинитися”.

“Цього тижня президент Путін заявив, що Росія без вагань застосує, цитую, “усі наявні системи озброєнь” у відповідь на загрозу своїй територіальній цілісності – погрозу, яка стає ще більш загрозливою з огляду на намір росіян анексувати значну частину України найближчими днями”, – сказав Блінкен. “Коли це буде завершено, ми можемо очікувати, що президент Путін заявить, що будь-які зусилля України щодо звільнення цієї землі є нападом на так звану російську територію”.

Блінкен зазначив, що в січні Росія разом з іншими постійними членами Ради Безпеки підписала спільну заяву, в якій йдеться про те, що “ядерна війна ніколи не може бути виграна і ніколи не повинна вестися”.

Washington Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments