Розлогий християнський Катехізис Православної Кафолічної Східної Церкви
Митрополит Філарет Дроздов
Попередні поняття
1. ЩО ТАКЕ ПРАВОСЛАВНИЙ КАТЕХІЗИС?
Православний катехізис є повчання в православній християнській вірі, що викладається кожному християнину для вгоди Богу і спасіння душі.
2. ЩО ОЗНАЧАЄ СЛОВО “КАТЕХІЗИС”?
Катехізис у перекладі з грецької мови означає оголошення, усне повчання. З апостольських часів цим словом за традицією позначається перше вчення про православну віру, необхідне кожному християнину (Лк. 1:4, Діян. 18:25).
3. ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ДОГОДИ БОГУ І СПАСІННЯ ДУШІ?
Для того щоб догодити Богу і для спасіння душі потрібно: пізнання істинного Бога і правильна віра в Нього; життя за вірою і відповідні їй добрі справи.
4. ЧОМУ НА ПОЧАТКУ ПОТРІБНА ВІРА?
Віра потрібна тому, що, як свідчить слово Боже,
“без віри догодити Богові неможливо”
(Євр. 11:6).
5. ЧОМУ КРІМ ВІРИ ПОТРІБНІ ЖИТТЯ ПО ВІРІ ТА ДОБРІ СПРАВИ?
З вірою мають бути нероздільні життя по вірі й добрі справи тому, що, як свідчить слово Боже,
“віра без діл мертва”
(Як. 2:20).
6. ЩО МИ НАЗИВАЄМО ВІРОЮ?
За поясненням апостола Павла:
“віра є… здійснення очікуваного і впевненість у невидимому”
(Євр. 11:1). Тобто: впевненість у невидимому, ніби у видимому, і впевненість у бажаному й очікуваному, як у теперішньому.
7. У ЧОМУ ВІДМІННІСТЬ МІЖ ВІРОЮ І ЗНАННЯМ?
Різниця між знанням і вірою полягає в тому, що знання має предметом відчутне і пізнаване, а віра – невидиме і навіть незбагненне. Знання ґрунтується на досвіді та дослідженні предмета, а віра – на довірі до свідчення істини. Знання належить розуму, хоча може діяти і на серце; віра належить переважно серцю, хоча починається в думках.
8. ЧОМУ У ВЧЕННІ БЛАГОЧЕСТЯ ПОТРІБНІ НЕ ТІЛЬКИ ЗНАННЯ, А Й ВІРА?
У вченні благочестя потрібне не тільки знання, а й віра тому, що головним об’єктом вивчення є Бог, невидимий і незбагненний, і премудрість Божа, оточена таємницею. Тому багато чого в цьому вченні не може бути охоплено знанням, а може бути сприйнято тільки вірою. “Віра, – каже святий Кирило Єрусалимський, – є зір, що освячує совість; вона дає людині знання. Якщо ви не вірите, це тому, що ви не впевнені” (Іс. 7:9; Огласительна повчання, 5).
9. Святий Кирило пояснює необхідність віри таким чином: “Не тільки у нас, що носять ім’я Христове, за велике шанується віра, а й все, що відбувається у світі, навіть людьми далекими від Церкві, відбувається вірою. На вірі затверджено землеробство: той, хто не вірить у те, що збере врожай, не стане працювати в полі. Вірою керуються мореплавці, довіряючи свою долю малому кораблю і бурхливому морю віддають перевагу, ніж твердій землі, віддаючись невідомим надіям і маючи при собі лише віру, яка для них надійніша за будь-який якір” (Огласительна повчальна настанова, 5:3).”