Про єресь етнофілетизму (расизм)

20

👉 Про єресь етнофілетизму (расизм). На Всеправославному соборі на о. Крит 21 червня 2016 р. прозвучали перші звинувачення, і звинувачення досить суворі. РПЦ МП було звинувачено в єресі етнофілетизму. Звинувачення проголосив архієпископ кіпрський Хризостом II.

Термін етнофілетизм досить складний, але його вельми просто зрозуміти, якщо ви будете постійно пам’ятати такі слова, як закон, законність або канонічність.

Філетизм або етнофілетизм (грец. εθνοφυλετισμός, грец. έθνος – “нація”, грец. φυλή – “плем’я”; грец. φυλετισμός – “расизм, трайбалізм”) – теологічний термін, ухвалений у православній церкві для позначення явища змішання національного з церковним. Позначений 1872 року на Великому Помісному Соборі в Константинополі (Стамбулі) як єресь.

Загальний принцип негативної оцінки філетизму Собор сформулював так:

“У християнській церкві, громада якої є духовною і покликана її Головою та Засновником Ісусом Христом, що вміщає всі нації в одне християнське братерство, філетизм є чужим і абсолютно немислимим”.

Уперше засудження етнофілетизму вжили на Константинопольському соборі 1872 року, і прозвучав він у зв’язку з болгарською схизмою.

Ось власне сам текст заяви:

“Ми відкидаємо і засуджуємо племінний розподіл, тобто племінні відмінності, народні чвари й розбіжності в Христовій Церкві, як такі, що суперечить євангельському вченню і священним законам блаженних отців наших, на яких утверджена Свята Церква і які, прикрашаючи людське суспільство, ведуть до Божественного благочестя. Тих, хто приймає такий поділ за племенами й насмілюється засновувати на ньому небувалі досі племінні збіговиська, ми проголошуємо, відповідно до священних канонів, чужими Єдиній Кафоличній і Апостольській Церкві й справжніми схизматиками”.

Треба зазначити, що діяла тоді Болгарська церква в інтересах Кремля, який, як ви пам’ятаєте, вдався до єресі етнофілетизму 1439 року.

Тоді Москва самостійно незаконно проголосила свою автокефалію, зрадила анафемі Константинополь і почала будувати свою православну імперію – “третій Рим”-Московію.

Болгарія в 1872 році також як і Москва в 1439 самовільно вийшла з підпорядкування Константинополя.

Філетизм або етнофілетизм – це явище певне, за якого інтереси Церкви приносяться на догоду інтересам політичним.

Так Москва 1439 року поставила інтереси свого князя Василя Темного над інтересами церковними й не визнала положення Флорентійського собору.

Московська церква стала інструментом влади, відмовившись визнавати загальнохристиянські цінності та домовленості.

❗️Ви, мабуть, зрозуміли для чого я це написав ☝️

Священник Володимир Маглена

Subscribe
Notify of
guest
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments